Monitor gamingowy 240 Hz – świetny kompan do gier e-sportowych?

W dobie rozwijających się technologii obok tradycyjnych form sportu mamy do czynienia również z dziedziną e-sportu. Tu jednak zawodnicy mierzą się ze sobą nie w świecie realnym, a wirtualnym. Zaawansowane gry e-sportowe wymagają jednak odpowiedniego sprzętu, do którego zaliczyć można także monitory. Czy monitor gamingowy 240 Hz będzie odpowiednim narzędziem dla graczy e-sportowych?

Czym są gry e-sportowe?

E-sport to stosunkowo nowa forma rywalizacji, która rozwinęła się wraz z rozwojem nowych technologii oraz gier komputerowych. Przedmiotem działań zawodników są gry e-sportowe, a sama rozgrywka odbywa się na żywo, na specjalnych turniejach, w których gracze biorą udział indywidualnie lub grupowo. Ich poczynania publiczność śledzi na ogromnych telebimach. Wśród najbardziej znanych gier e-sportowych wyróżnić można League of Legends, CS:GO czy Fifa 22.

Aby zdobyć przewagę nad przeciwnikami, potrzebny jest spryt, refleks, czujność, a także szybkie podejmowanie decyzji. To jednak nie wszystko, bo gry e-sportowe wymagają również odpowiedniego sprzętu. Poza laptopem czy komputerem gamingowym z dobrymi podzespołami ważny jest także odpowiedni monitor. Co wybrać?

Rozmiar i rozdzielczość

Na rynku coraz częściej pojawiają się monitory gamingowe o przekątnej 49 cali. Jednak czy będzie to również dobry wybór do e-sportowych strzelanek? Niekoniecznie. Gracz zwykle siedzi bardzo blisko monitora, więc ogromny wyświetlacz może być utrudnieniem w odnajdywaniu przeciwników na mapie. Z bliska dużo gorzej widać to, co mamy przy krawędziach, dlatego gracze sięgają zwykle po mniejsze ekrany – np. monitor gamingowy 32 cale czy 27 cali. Na większy rozmiar możemy pozwolić sobie przy zakrzywionym ekranie – wówczas obraz otacza nasze pole widzenia, dzięki czemu możemy dostrzec szczegóły nawet na krawędziach.

Rozmiar monitora powinien iść w parze również z dobrą rozdzielczością. Coraz częściej polecanym wyborem jest monitor gamingowy 4K, czyli rozdzielczość UHD. Warto jednak pamiętać, że przy grach e-sportowych ważniejszy jest czas reakcji niż wrażenia wizualne, dlatego rozdzielczość FHD również może być wystarczająca.

Czy monitor gamingowy 240 Hz będzie odpowiedni do gier e-sportowych?

Kolejnym, istotnym parametrem monitora jest częstotliwość odświeżania ekranu, która wpływa na płynność rozgrywki oraz pomaga eliminować migotanie obrazu, które może mieć negatywne skutki dla wzroku. Im wyższa częstotliwość, tym lepiej. Monitor 144 Hz gamingowy jest standardowym wyborem do gier e-sportowych. Jeśli jednak chcesz mieć szansę zwiększenia przewagi nad przeciwnikami, warto sięgnąć po monitor z odświeżaniem 165 Hz czy nawet 240 Hz.

Prócz częstotliwości odświeżania ekranu istotny będzie też czas reakcji matrycy. To właśnie od niego w głównej mierze będzie zależeć, jak szybko będzie w stanie zareagować gracz na ruch przeciwnika. Każda milisekunda może mieć znaczenie i zadecydować o naszej przewadze. Profesjonalni gracze wybierają urządzenia z czasem reakcji 1 ms lub nawet mniej. Przykładowo monitor gamingowy 240 Hz Odyssey OLED G9 marki Samsung ma czas reakcji zaledwie 0,03 ms*.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*GTG* „0,03 ms” jest zakresem średniego czasu reakcji między 0,01 do 1,00 ms ograniczonych do liczby całkowitej.* W oparciu o GTG mierzone w wewnętrznych warunkach testowych. Wyniki mogą się różnić w zależności od wyświetlanych treści i ustawień monitora (wymaga ustawienia „trybu ekstremalnego”).* GTG (Gray to Gray) mierzy czas, w którym piksel monitora zmienił się z jednej wartości szarości na drugą.

Author: olshy-tech.pl